ترجمهء اميد مهری

شورای اروپا تصميم گرفته است تاريخ را عوض کند. اين نهاد قصد دارد اقدام خود را با يکی کردن متجاوزان و قربانيان، قهرمانان و جنايتکاران، رهايی‎بخشان و يورش‎آوران، کمونيست‎ها و نازی‎ها انجام دهد.
شورای اروپا معتقد است که اصلی‎ترين دشمنان نازيسم، يعنی کمونيست‎ها، جنايتکارانی‎اند که هم‎تراز نازی‎ها هستند. شورای اروپا امروز نگران و معترض است، در حالی که جامعه جهانی هيتلری‎ها را محکوم نمود، چنين محکوميتی هنوز نصيب کمونيست‎ها نشده است. به همين خاطر شورای اروپا پيشنهاد می‎کند که در اجلاس وسيع خود از ۲۴ تا ۲۷ ژانويه (۴ تا ۷ بهمن) چنين محکوميتی صورت بگيرد.

شورای اروپا گفته است که «آگاهی عمومی از جنايات رژيم‎های کمونيستی بسيار پايين است» و از اين موضوع اظهار نگرانی کرده است که هنوز «احزاب کمونيست در برخی کشورها قانونی‎اند و برخی‎‎اشان از جنايات اظهار ندامت نکرده‎اند.»
به عبارت ديگر، شورای اروپا پيشاپيش زير فشار قرار دادن کمونيست‎های اروپا را که هنوز توبه نکرده‎اند، اعلام می‎نمايد، همانگونه که جلادان گشتاپو و شکنجه‎گران در ماکرونيسوس (*) از کمونيست‎ها می‎خواستند توبه کنند.
سردمداران اتحاديه اروپا شايد به زودی تصميم بگيرند که احزاب کمونيست را غيرقانونی اعلام نمايند و درها را به روی امثال هيتلر و هيملر بگشايند. ما خوب می‎دانيم که اين دو هم با ممنوع کردن احزاب کمونيست و زندانی کردن کمونيست‎ها آغاز کردند.
اما نازی‎ها سرانجام در خون قربانيان خود غرق شدند و در ميان اين قربانيان ۲۰ ميليون نفر از جمعيت اتحاد شوروی سوسياليستی و صدها هزار کمونيست بودند که رهبری جنبش‎های مقاومت ملی را در يونان و تمام اروپا به دست گرفتند.
باری، آقايان مسئول در شورای اروپا برای تجديد روش‎هايی که تاريخ و مردم محکوم کرده‎اند دارند دير می‎جنبند، چرا که برادر بزرگشان که ايالات متحده باشد به طرق هيتلری مردم کشورها را و از جمله عراق را قتل‎عام می‎کند، کشوری که به ويرانه‎ای تبديل شده و زندان‎های آمريکايی در آن بی‎شمارند، زندانی‎هايی که هر روز هزاران بی‎گناه را به بدترين وجهی شکنجه می‎کنند.
جالب است که شورای اروپا هيچ چيز برای گفتن در رابطه با جنايات عليه بشريت آمريکا در عراق و زندان‎های هيتلری‎اش مانند گوانتانامو ندارد.

چگونه می‎توان باور کرد که شورای اروپای از سويی خود را مدافع حقوق بشر بداند و از سوی ديگر به هواپيماهای «سيا» اجازه ‎دهد تا انسان‎های محروم از هر گونه حقی را برای شکنجه به زندان‎های ويژه در اروپا بياورد؟
شورای اروپا نمی‎تواند از نقض حقوق بشر شکايت کند در حالی که در خاک خود تأسيس زندان‎های ويژه و شکنجه‎ی انسان‎های بی‎حقوق را تحمل می‎کند. دادگاه عدالت تاريخ روزی جنايات بی‎شمار برادر بزرگ را، از ويتنام تا شيلی و از آمريکای جنوبی تا عراق، به قضاوت خواهد نشست و در چنين روزی آقايان شورای اروپا به عنوان همدستان وی در آن حضور خواهند داشت.
من امروز متأسفانه وادار شده‎ام که بيش‎تر به نام مردگان حرف بزنم تا زندگان. پس به نام رفقای کمونيستم، به نام آنانی که گشتاپو به اردوگاه‎های مرگ فرستاد، به نام آنانی که به جوخه‎های اعدام سپرده شدند تا نازيسم درهم‎کوبيده شود و آزادی به کف آيد، من فقط يک کلمه خطاب به اين «آقايان» دارم: شرمتان‎باد!

ميکيس تئودوراکيس

آتن – ۲۶ دسامبر ۲۰۰۵


* ماکرونيسوس نام جزيره‎‎ای يونانی‎‎ست که کمونيست‎‎ها و اعضای جنبش مقاومت ضدهيلتری را در آن حبس کرده بودند.

۲۶ دسامبر ۲۰۰۵ برابر با ۵ دی ۲۰۰۵

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

منبع : سايت گزارشگران