april17.jpg۱۷ آوریل ۲۰۱۷، در «روز زندانی فلسطینی»، مروان برغوثی اعتصاب غذایش را آغاز کرد. بیش از دوهزار زندانی فلسطینی در زندان های رژیم نژادپرست اسراییل دست به اعتصاب غذا زدند.
حتی اگر همبستگی ما مشکلی را برای آنان حل نکند، اما این حداقل کاری ست که می توان انجام داد.
انتشار دو متن زیر در همین راستاست.
اندیشه و پیکار


*  *  *  *  *  *
 

به مناسبت پانزدهمین سال اسارت مروان برغوتی و در آستانه اعتصاب غذای سراسری زندانیان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل (۱)


پیام مروان برغوتی به مردم فلسطین

ترجمه مصطفی ناصر

به فرزندان خلق بزرگمان در هر جا که هستید...
به فرزندان امت عربی و اسلامی
به همه آزادگان و یاران مردم فلسطین در سرتاسر جهان...

امروز روی سخنم با شماست، از قعر سلولی کوچک و انفرادی، از میان هزاران اسیر و به نام آنان که قصد دارند نبردی را آغاز کنند برای دفاع از آزادی و شان انسان.

آکنده از شرف و دلاوری این نبرد اعتصاب غذا را آغاز می‌کنیم تا از حق آزادی و کرامت مان دفاع کنیم.
این نبرد با روز زندانیان فلسطینی همزمان شده است، روزی که به همگان یادآوری می‌کند نزدیک به یک میلیون فلسطینی در شرایط طاقت فرسا در باستیل‌ها و بازداشتگاه‌های استعمار ستمگر صهیونیستی به سر می‌برند و در معرض بازداشت، دستگیری‌های خودسرانه، تحقیر و اهانت و تمامی اشکال شکنجه‌های جسمی و روانی قرار دارند.
در این مدت اسیران فلسطینی بارها و بارها به اعتصاب غذا و اعتراض دست زده‌اند و در طول نیم قرن در سلول‌ها و زندان‌های اسرائیل زیر شکنجه قرار گرفته‌ا‌ند و بیش از دویست اسیر چه به خاطر قتل‌های عمد و چه به دلیل سهل انگاری های پزشکی شهید شده‌اند.
اسرائیل هر ساله هزاران فلسطینی را به زندان‌های تاریک و بازداشتگاه‌ها می‌کشاند. در اقدامی که آشکارا نقض توافقنامه‌ها و میثاق‌های بین‌المللی است، آنها را به خارج از سرزمین‌های اشغالی منتقل می‌کند و در دادگاه‌هایی که فاقد مشروعیت‌اند، محاکمه می‌کند. از سال ۱۹۶۷ میلادی تاکنون دستگاه قضائی اسرائیل در جنایات این رژیم و شکنجه و تنبیه و احکام ظالمانه آن همدست بوده است. در سال‌های اخیر ما به شکلی کاملا بی سابقه شاهد افزایش بازداشت‌ها، شکنجه شدن اسرا ، تحقیر آنها و نقض حقوق و حیثیت شان هستیم. هم چنان که این رژیم تمامی دستاوردهای زندانیان را که در مدت نیم قرن با مبارزه و فداکاری محقق شده بود مصادره کرده است.
ما نبرد اعتصاب غذا را، نبرد آزادی و کرامت‌مان را در ماه آوریل، به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از مبارزات مردم‌مان آغاز می کنیم. آوریل ماه کشتار دیریاسین است، ماه عبدالقادر الحسینی، ماه رهبران شهید، ماه ابوجهاد و ماه روز اسیر فلسطینی در استانه شصت و نهمین سال روز نکبت [یا فاجعه]، در آستانه صدمین سال صدور بیانیه استعماری بالفور و نزدیک به نیم قرن پس از اشغال سرزمین های فلسطینی در جنگ ۱۹۶۷. از همین روست که نبرد اعتصاب غذا جزیی جدایی ناپذیر از مبارزات مردم‌مان است، مبارزه‌ای برای پایان دادن به نظام آپارتاید، اشغال و مستعمره سازی، حق آزادی، حق بازگشت به وطن و نیل به استقلال و حیثیت انسانی.
ما از مردم بزرگ‌مان می‌خواهیم با مشارکت در خیزش‌های ملی و اعتراضات سیاسی، به زندانیان در نبرد عادلانه‌شان مدد رسانند و به شکل گسترده به تظاهرات‌، راهپیمایی‌ها، تحصن‌ها و اعتصاب‌های عمومی اقدام کنند. ما از برادر رئیس ابومازن و دیگر رهبران فلسطین و گروه‌های مختلف می‌خواهیم به مسئولیت‌های خود عمل کرده و برای آزادی زندانیان و کمک به نبرد آنها در تمامی سطوح اقدام کنند. همچنین از همه نهادهای رسمی و غیررسمی می‌خواهیم به جنبش مردمی همبستگی با اسرا کمک کنند.
ما نبرد اعتصاب غذا را علیه استمرار سیاست‌های وحشیانه اشغالگران که همچنان رو به فزونی است پیش خواهیم برد؛ علیه آدم ربایی‌ها، شکنجه، حبس‌های طولانی، آزار و اذیت، اهمال پزشکی و درمانی، اقدامات خودسرانه و تنبیهی علیه زندانیان و خانواده آنان در محروم ساختن‌شان از حق ملاقات.
ما بر تصمیم خود مبنی بر پیشبرد این اعتصاب پافشاری می‌کنیم؛ با وجود فداکاری‌هایی که می‌طلبد و درد و رنجی که با خود خواهد داشت؛‌ ما زندانیان فلسطین اطمینان داریم و افتخار می‌کنیم که به این مردم تعلق داریم و برای دستیابی به حق و حقوق‌مان که قوانین و کنوانسیون های بین‌المللی ضمانت  آن را بر عهده دارند، قادریم از خود مقاومت و پایداری نشان دهیم.

ای اهالی فلسطین...
ای آنها که در وطن‌اید، ای آنها که در اردوگاه‌هااید و پراکنده در تبعید و غربت...
ای فرزندان امت عربی و اسلامی
ای آزادیخواهان و یاران ما در سراسر جهان
ما زندانیانی که نبرد اعتصاب غذا برای دفاع از آزادی و کرامت به راه انداخته‌ایم، رهبران فتح و حماس و دیگر گروه‌های ملی و اسلامی را دعوت می‌کنیم تا هر چه زودتر، صریح و روشن گفت و گوهای ملی را برای بازگشت کامل به مرحلهء سابق از سر بگیرند؛ با اجرای مفاد توافقنامه‌ها و مطابق با توافقنامه اتحاد ملی که به امضا رسیده است و برگزاری کنگره ملی فلسطین، با تشکیل دولت وحدت ملی، مقدمات برگزاری انتخابات شورای قانونگذاری، پارلمان و ریاست جمهوری را آماده کنند.
تو ای خلق بزرگ فلسطین...
تو ای خلق انقلاب‌ها و انتفاضه‌ها...
تو ای خلق مقاومت اسطوره‌ای در برابر اشغال استعماری صهیونیستی...
پیروزی ما تنها در گرو این است که از اعتصاب غذای زندانیان حمایت و پشتیبانی کنید، به ‌آن یاری رسانید. اکنون زمان آن فرا رسیده است که مردم‌مان به پا خیزند و جنبش ملی و مدنی گسترده، قوی، و بزرگتری را در برابر نظام آپارتاید، اشغالگری و مستعمره سازی در فلسطین آغاز کنند.
و ما اطمینان داریم وفاداری اسیران به سرزمینشان، مردمشان و وطنشان با اعتماد مردم پاسخ داده خواهد شد. و نبرد اسرای فلسطینی بخشی جدایی ناپذیر از مبارزات مردم‌مان برای آزادی، حق بازگشت به وطن، استقلال و شان انسانی است.

دیدار نزدیک است.
افتخار از آن شهداست.
شفاء برای مجروحان
و آزادی از آن اسیران است.
زنده باد خلق کبیر فلسطین!

برادرتان،
مروان البرغوثي (أبو القسام)
زندان هداریم
سلول شمارهء (۲۸)

 

- - - - - - - - - - - -
یادداشت:
۱- پیام مروان برغوتی را همسرش «فدوی البرغوتی» قرائت کرده است. برای دیدن متن عربی پیام به لینک زیر ر.ک.
https://www.maannews.net/Content.aspx?id=903037
۲- همچنین «فدوی البرغوتی» روز دوشنبه در گفت و گویی با شبکه خبری المیادین گفت، اسرائیل طی ۱۵ سال گذشته نتوانسته همسرش را نزد فلسطینیان منزوی کند و در این راه شکست خورده است. فدوی البرغوتی گفت زندانیان در نبرد اعتصاب غذا، همسرش را به عنوان رهبر خود برگزیده‌اند.
همسر البرغوتی رهبران فلسطینی را دعوت کرد به اعتصاب غذای زندانیان بپیوندند.
او از مشارکت همه گروه‌های ملی و اسلامی در اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی با شعار دفاع از «آزادی و کرامت» خبر داد.http://www.almayadeen.net/news/politics/55743/

البرغوتي-تناشد-كل-القيادات-الفلسطينية-الإنضمام-إلى-إضراب-الأ

 

*  *  *  *  *  *  *


اعتصاب غذای عمومی در دخمه‌های حکومت اشغالگر اسرائیل

زندانیان فلسطینی اعلام کرده اند که در پی برپاکردن یک اعتصاب غذا وسیع با شرکت تمامی گرایشات سیاسی موجود تحت رهبری مروان برغوثی، به مناسبت ۱۷ آوریل، روز همبستگی با زندانیان سیاسی هستند. حمایت از این حرکت اهمیت دارد. هدف از این اعتصاب غذا نشان دادن اتحاد فلسطینیان و قائل شدن اهمیت بیشتری برای حرکات اعتراض آمیز جمعی در مقابل مذاکرات فردی با مقامات زندانبانی اسرائیل است. لذا تمامی زندانیان بالغ - به استثناء بیماران - در یک حرکت مشترک به اعتصاب غذا دست خواهند زد. مروان برغوثی عضو کمیته ی هماهنگی زندانیان از هم اکنون درباره ی اکاذیب و شایعه سازی های دولت اسرائیل که با هدف تضعیف روحیه و ضربه زدن به اعتصاب غذا انجام خواهد گرفت، هشدار می دهد. از میان اهداف متعدد این حرکت می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
- پایان حبس های انفرادی و "حبس های اداری" (حبس بدون صدور قرار مجرمیت قبلی و بدون محاکمه و فاقد محدودیت از حیث زمانی)
- بازگشت به سیستم امکان ۲ ملاقات در ماه برای زندانیان فلسطینی به جای سیستم فعلی که آن را به یک ملاقات محدود کرده است و همچنین صدور مجوز ملاقات برای عموزاده های فرد زندانی که در حال حاضر اجازه ی ملاقات با زندانی را ندارند. با توجه به مدت زمان طولانی یی که برای رسیدن به اسارتگاه ها توسط خانواده های زندانیان لازم است و همچنین زمان طولانی لازم برای صدور مجوز دیدار توسط مسوولان زندان ها، زندانیان خواهان افزایش زمان ملاقات از ۴۵ دقیقه به یک ساعت و نیم می باشند. صدور مجوز عکس برداری از زندانی هر سه ماه یکبار از دیگر خواست های زندانیان است.
- بهبود شرایط غیرانسانی حمل و نقل زندانیان از اسارتگاه به دادگاه.
- در زمینه‌ی درمانی، اعتصاب کنندگان خواهان بسته شدن درمانگاه کاملا غیر قابل استفاده ی زندان راملا و دسترسی مناسب و سریع زندانیان به درمان و عمل های جراحی لازم، بدون باج دهی های که هم اکنون برای هر نوع درمانی از زندانی بیمار مطالبه می شود هستند. اعتصاب کنندگان خواهان صدور مجوز برای پزشکان متخصص مستقل برای معاینه‌ی زندانیان بیمار در زندان هستند.
- اعتصاب کنندگان همچنین خواهان صدور مجوز برای موارد ذیل‌هستند: 
- مشاهده ی کانال های خصوصی تلویزیون.
- امکان اعمال کنترل بر مراحل تهیه ی غذا توسط خود زندانیان.
- امکان ورود کتاب.
- امکان ورود لباس زیرو وسائل مورد استفاده ی زنان زندانی. 
- امکان ادامه ی تحصیل در دوران اسارت.


*** 
یادآوری می‌شود که در حال حاضر ۶۵۰۰ زندانی سیاسی در زندان های حکومت اشغالگر اسرائیل بسر می برند که از این تعداد ۳۰۰ نفر کودک و ۵۳ زن هستند.


ترجمه روزبه امامی

منبع: Maan news Agency


به نقل از : CAPJPO-EuroPalestine
http://europalestine.com/spip.php?article1287