images_2.jpg

گفت‌و‌گویی در بارۀ اوضاع زنان در افغانستان

 *زن افغان، ذبیح تاریخ*

 

images_2.jpg
گفت‌و‌گویی در بارۀ اوضاع زنان در افغانستان

 *زن افغان، ذبیح تاریخ*

۲۵ مرداد ۱۴۰۰

Sachmeh-ha.pngفراخوان "ساچمه های تبعیدی"

 

چندی پیش جمعی از رفقا، فراخوانی جهت سندیت بخشیدن به یکی دیگر از جنایات رژیم جمهوری اسلامی منتشر کردند.

Taghi_Shahram2.jpg

به مناسبت سالروز اعدام رفیق شهید محمد تقی شهرام

اندیشه و پیکار به مناسبت سالروز اعدام رفیق شهید محمد تقی شهرام (۲ مرداد ۱۳۵۹ برابر با ۲۴ ژوئیه ۱۹۸۰)، با باز نشر دو روایت از فرار قهرمانانهء او، رفیق امیر حسین احمدیان و رفیق حسین عزتی کمره‌ای از زندان ساری همراه با برخی اسناد و مطالب دیگر یاد پر افتخار این رفیق را گرامی می‌دارد.
ژوئیه ۲۰۱۹

 ​ساعی چگونه «مناسک حج اول ماه مه» را بجا آورده است؟!

نفی ضرورت تئوری و تشکیلات و نفی امکان وحدت کارگران: پیام حبیب ساعی در مقالۀ «مناسک حج اول ماه مه ...»


در روزهای گذشته در نقد مقاله‌ای از رفیق‌مان حبیب ساعی ( "مناسک حج اول مه...") در سایت اندیشه و پیکار، دو متن انتقادی در سایت آذرخش منتشر شده است. جمع اندیشه و پیکار از این برخورد استقبال کرده، آنها را عیناً منتشر می‌کند  تا خوانندگان بتوانند در یک جا به خود مقاله و نقد آن دسترسی یابند. به امید آنکه درک مباحث مطروحه سهل تر گردد.


enghelab.jpgکارنامه سرکوب‌ها و شکست‌ها، مبارزات و مقاومت‌ها

''... کل مسیر به سوی سوسیالیسم – تا جایی‌که به مبارزه انقلابی مربوط است تا به امروز- از شکست‌های مهیب، سنگفرش شده و نه هیچ چیز دیگری. با وجود این و همزمان، تاریخ بی‌وقفه، گام به گام، به سوی پیروزی نهایی پیش می‌رود. بدون آن ''شکست‌ها'' ما کجا می‌بودیم؟

تارنمای نشر نقطه، پس از ماه‌ها تلاش، اینک آماده‌ی استفاده‌ی کاربران شده است.

راه‌اندازی این تارنما، پاسخ به درخواستِ مکرر آنهایی‌ست - به ویژه در ایران - که خواهان دسترسی آسان به فرآورده‌های فکری نشر نقطه بوده‌اند؛ چون نسخه‌ی کاغذی بخش مهمی از این فرآورده‌ها که در بیست سال گذشته تهیه شده، دیگر برای فروش موجود نیست.

کمون پاریس یک رویداد تاریخی است که ریشه در انقلابات و مبارزات اجتماعی ـ سیاسی گذشته فرانسه بویژه اززمان انقلاب کبیر فرانسه ۱۷۸۹ به بعد دارد . سقوط امپراتوری دوم، اعلام جمهوری سوم، قحطی، چندین ماه گرسنگی، شکست فرانسه در جنگ با دولت پروس و تسلیم در برابر بیسمارک صدراعظم آلمان علل بروز کمون پاریس بودند. هزاران کتاب و مقاله در باره کمون پاریس نوشته شده، ولی معدودی از آنها درباره شرکت زنان درکمون پاریس سخن رانده اند. یا تاریخ نگاران به زنان  کمتر توجه کرده اند و یا از آنان درتاریخ کمون کمتر سخن گفته اند.

kharej-az-mahdudeh.jpgپیش‌گفتار ناشر

در زمانه‌ای به سر می‌بریم که حکم‌رانی و حفظ نظم موجود نیازی حیاتی به پژوهش‌های اجتماعی پیدا کرده است، تا جایی که سیاست‌گذاری‌های کلان در راستای مدیریت و کنترل روابط اجتماعیِ موجود بدون یاریِ تحلیل‌های اقتصادی‌‌سیاسی و یافته‌های پژوهشی جامعه‌شناسانه ناممکن شده است. عقلانیت حاکم در این دوره بیش از هر زمانی این آموزه‌ی سیاسی را در خود جذب کرده است که مهار و دفعِ بالقوگی‌های اقشار ناراضیِ جامعه برای برهم‌زدنِ نظم موجود نمی‌تواند صرفاً از طریق سرکوب قهرآمیز و مستقیم اعتراضات پس از وقوع آن‌ها حاصل شود، بلکه در این راستا باید تا جای ممکن سرکوب و مدیریتِ پیش‌گیرانه و مهندسی‌شده برای جلوگیری از بروز اعتراضات اجتماعی به کار بسته شود.

ManjanighNo1-759x1024.jpgاولین شماره از سری جدید گاه‌نامه‌ی منجنیق پیشِ روی شماست. در گاه‌نامه‌ی منجنیق با شما از چیزهایی خواهیم گفت که در زندگی‌های روزمره‌ی ما جریان دارد و درست به همین دلیل در اولین شماره‌ی گاه‌نامه سراغ «سبک زندگی» رفته‌ییم و از «زندگی به سبک وات دِ فاک» نوشته‌ییم. در اولین شماره‌ی گاه‌نامه از زندگی خصوصی آقازاده‌ها خواهید خواند، به دهلیزهای حوزه‌های علمیه سرک خواهید کشید، به اتاق‌خواب‌ها و کافه‌ها و پارتی‌ها خواهید رفت.

روزهای متوالی است که رسانه های جمعی آلمان آنچه را که تحت عنوان " تجاوز جمعی" نامبرده می شود در صدر اخبار خود قرار داده اند. گفته می شود در میدان مقابل ایستگاه مرکزی شهر کلن نزدیک به  یک هزار نفر مردانی که گویا "آفریقایی و یا عرب " بودند با پرتاب ترقه های آتش زا و در ازدحام موجود ازفرصت بهره جسته و به اعمال خشونت جنسی بر علیه زنان و درعین حال سرقت اشیاء آنان پرداختند.

alt

فلاخن شماره ۳۰

فاشیسم شب سال نو

مهران جنگلی مقدم

دانلود به پی دی اف، با حجم ۷۸۳ مگابایت

azarbaijan-avazkhan.jpg

آوازخوان رقص بردگان
گزیده‌ای از سخنرانی‌ها و مقالات میرجعفر پیشه‌وری

دانلود کتاب به پی دی اف، با حجم 2.2 مگابایت

ناشر: کتاب منجنیق

اولیویه روآ،  استاد انستیتوی دانشگاهی اروپا در فلورانس، ایتالیا؛ پژوهشگر مسائل اسلامی

لوموند، ۱۴ نوامبر ۲۰۱۵
ترجمه بهروز عارفی

فرانسه در جنگ است! شاید.اما، علیه کی و بر ضد چی؟ داعش سوری ها را به فرانسه نمی فرستد  تا با ارتکاب سوءقصد مانع از بمباران آن ها شود.

اشاره
به ابتکار تنی چند از دوستان، درس‌گفتارهایی که سا‌ل‌ها پیش در جریان دوره‌هایی از کار نظری و آموزشی ایراد شده بودند، به‌صورت نوشتار درآمدند،

برگی دیگر از جنایات ضد کارگری رژیم جمهوری اسلامی
مرگ رفیق شاهرخ زمانی، این کارگر انقلابی ِ بی باک و آگاه، در یکشنبه۲۲ شهریور ۱۳۹۴در زندان رجایی شهر کرج، اندوهی عمیق بر جان مدافعان مبارزۀ طبقۀ کارگر نشانده است. بی تردید عامل اصلی مرگ این رفیق، رژیم ددمنش و قرون وسطایی جمهوری اسلامی ایران است.

زیر مجموعه ها