از_آرمانی9.jpg

 

 کتاب "از آرمانی که می‌جوشد..."

یادنامه شهدای سازمان مجاهدین م.ل و سازمان پیکار

ویراست دوم با تصحیحات و افزوده‌ها: شهریور 1402 = آگوست 2023
نشر اینترنتی: آگوست 2023 = شهریور  1402

 فرمات پی دی اف برای مطالعه و چاپ

 https://www.peykarandeesh.org/files/pdf/book/Shohada-2023.pdf

فرمات پی دی اف جلد کتاب 

https://www.peykarandeesh.org/files/pdf/book/Az%20Armani%20ke%20Mijushad-2023.pdf

 هزینه دریافت کتاب: مخارج چاپ 20 یورو به‌اضافه هزینه پست. 

 برای تهیه کتاب می‌توانید‌ آدرس خود را از طریق سایت اندیشه و پیکار و یا در صفحه فیس‌بوک https://www.facebook.com/sazman.peykar  برای ما بفرستید.

برای پرداخت مخارج، آدرس بانکی در پایین همین صفحه آمده است. با تشکر!

آدرس سایت اندیشه و پیکار: 

  https://peykarandeesh.org/index.php/contacter-nous

 نام بانک:  Frankfurter Sparkasse 1822

 کد بانک:  50050201

IBAN: DE92 5005 0201 0323 8131 00   

SWIFT-BIC HELADEF1822

معرفی کتاب "از آرمانی که می‌جوشد

یادنامه شهدای سازمان مجاهدین م.ل و سازمان پیکار"

در "نهمین گردهمایی سراسری درباره‌ی کشتار زندانیان سیاسی" - برلین

 

هر شبنمی در این ره صد بحر آتشین است

دردا که این معما شرح و بیان ندارد  (حافظ)از_آرمانی9.jpg

 

با سلام به حضار و تمام کسانی که از طریق اینترنت این برنامه را دنبال می‌کنند و تشکر از مسئولین برگذارکننده برنامه.

 

در ابتدا توضیحی درباره‌ی طرح روی جلد: از طرح کتاب‌های منتشرشده‌ی سازمان پیکار استفاده کردیم که گویای آرمان این رفقا باشد و ‌زمینه، ستاره‌ها هستند که ملهم از شعر معروف سیاوش کسرایی از مجموعه‌ی "با دماوند خاموش " است: "هر شب ستاره‌ای به زمین می‌کشند و باز این آسمان غمزده غرق ستاره‌هاست...".

توضیح ‌دیگر درباره‌ی سوال دوستانی است که پرسیده‌اند چرا فقط بچه‌های پیکار؟ این کتاب نیز در چارچوب و ادامه‌ی کار آرشیوی است که از 25 سال پیش همچنان به مرور اسکن و دیجیتال می‌شود تا در سایت اندیشه و پیکار در دسترس همگان قرار گیرد. و به اعتبار تراب حق‌شناس و آشنایی‌های خودمان، ارتباط‌گیری با خانواده‌ها و دیگر رفقا بسیار راحتر ‌بود...

باری، در این کتاب که بیش از 600 نام، 600 رفیق، 600 شهید کمونیست آمده، درواقع ادامه و تکمیلِ کتابِ "از آرمانی که می‌جوشد" است که در شهریور 1364 انتشار یافت. از آن زمان دوستان و رفقای بسیاری در جمع‌آوری اطلاعات و شرح‌حال‌ها به ما یاری رساندند که در پوشه‌ای جمع‌‌آوری می‌کردیم. از سال‌های 2014- 2013 که تراب حق‌شناس هم زنده بود و پیگیر موضوع، بسیاری از دوستان و خانواده‌ها، وصیت‌نامه‌ها و عکس‌های جدیدی را به دست ما رسانده‌اند، به بازخوانی و ویرایش مطالب رسیده پرداختیم. شرح‌حال رفقا چنان دردناک و رنجشان به دور از تصور بود که با اشک و کابوس‌های شبانه همراه بود.

در بازخوانی مطالب، مسئله امنیتی در رابطه با بازماندگان این رفقا به‌خصوص آنانی که در ایران بودند، صحیح‌بودنِ تعاریف و گفته‌ها که پس از سالیان بازگویی می‌شد... مدنظر بود. سعی کردیم با بهره‌گیری از نشریات و سایت‌های اینترنتی، مقایسه، تطبیق و تلفیق اطلاعات رسیده، تا حد امکان فاقد اشتباه باشد. بااین‌وجود می‌دانیم که این کتاب با تمام کوشش ما در تدقیق آن احتمالا نمی‌تواند بدون کم و کاستی باشد که در مواردی اجتناب‌نا‌پذیر بوده است. جمع اندیشه و پیکار مسئولیت تمام اشتباهات احتمالی آن را می‌پذیرد.

همان‌طور که در بسیاری از نوشته‌ها‌ی رفقای برگزار کننده‌ی این برنامه و همچنین رفقای جمع خودمان آمده، حفظ حافظه‌ی تاریخی برای برپاساختن یک موزه نیست. درواقع هدف درس‌آموزی از مبارزات گذشته‌ برای بنای آینده است. آینده‌ای که برای آن بهای بسیار سنگینی پرداخت شده: جان‌های شیفته‌ای که بی‌دریغ پای در این راه گذاشتد و امروز در میان ما نیستند. حرف زدن در باره این تاریخ خونبار، زنده‌نگه‌داشتن حافظه‌ی جمعی در کنار قدردانی از مبارزات این رفقا یکی از مسئولیت‌های ماست.

نزدیک به دو سال پیش که خطوط نهایی انتشار کتاب ترسیم می‌شد، از طریق سایت اندیشه و پیکار و دنیای مجازی از همه نزدیکان، خویشاوندان، یاران و رفقایی که ممکن بود در جریان زندگی این رفقای شهید بوده باشند تقاضا کرده بودیم چنانچه اطلاعاتی در دست یا در ذهن دارند، جهت انتشار نهایی کتاب به ما منتقل کنند. این امر طبیعتا به‌تدریج صورت می‌گرفت. به‌همین‌خاطر انتشار این کتاب را نباید فقط به جمع کوچک ما نسبت داد بلکه آن را باید محصول تلاش عموم نزدیکان و رفقایی به حساب آورد که تمام خاطرات خود را از آن دوران سیاه، دوباره واکاوی کرده و به قیمت سخت‌ترین دلخراشی‌ها به ما سپردند. همین جا از همه‌ این عزیزان و دیگر رفقایی که در تکمیل و تصحیح این کتاب یاری رساندند، صمیمانه متشکریم.

اضافه کنیم که در صفوف سازمان مجاهدین مارکسیست لنینیست و سازمان پیکار رفقای بسیاری در راه آرمان‌شان مبارزه کرده‌ و جانشان را در این راه گذاشته‌اند. در این میان رفقایی بوده‌اند کمتر شناخته‌شده یا برخی که حتی در لحظه‌ی اعدام نیز حسرت افشای نام خود را به دل رژیم گذاشتند و ما از طریق رفقای همبند‌شان تنها از نام مستعار آنان باخبر شدیم. از سوی دیگر رفقای شناخته‌شده‌ای مانند تقی شهرام را داشتیم که نقش بسیار برجسته‌ای در تشکیل سازمان مجاهدین مارکسیست لنینیست و به تبع آن سازمان پیکار داشته،‌ به گونه‌ای که رژیم برای خراب کردن چهره‌ی‌ او کتاب‌ها می‌نویسد یا فیلم می‌سازد «نا‌مستند»؛ یا علی‌رضا سپاسی‌آشتیانی که مقاومت قهرمانانه‌اش در زیر شکنجه تا پای جان و دفاع او از مواضع انقلابی‌اش فراموش نشدنی‌ست و ماندگار در خاطرات.

در ثبت شرح‌حال این رفقا تنها تفاوتی که وجود داشته، میزان اطلاعاتی بوده که از طرق گوناگون به ما رسیده. در برخی موارد موفق شدیم وصیت‌نامه، خاطره، داستان و شعری به دست بیاوریم و در مواردی متاسفانه اطلاعات بسیار کمتری به دست آوردیم که گاهی فقط نام یک رفیق و احتمالا مکان اعدامش بود.

آری، در پس هر نام، دنیایی از ظرفیت‌ها، استعدادهای نابودشده، عشق‌های فرو‌خورده پنهان است و غم‌های بی‌پایان و زخم‌های بی‌التیام. آنها یک آرمان داشتند و هزاران آرزو؛ آرزوهای کوچک و بزرگ، آرزوی بغل کردن مادر، بوسه‌زدن بر گونه پدر و زیر بال‌و‌پر آنها را ‌گرفتن، آرزوی لذت‌بردن از لحظه‌های کوچک زندگی که تجربه خوشبختی‌ست؛ آرزوی در آغوش گرفتن معشوق و بازی‌کردن با فرزند، آموختن‌ زبان خارجی، پرداختن به هنر، به نقاشی، به موسیقی، به ادبیات... بر چمن‌ دراز‌کشیدن و نور آفتاب را از خلال برگ‌ها و شاخه‌ها بر پوست خود احساس کردن، دست دیگری را در دست گرفتن و نبضش را شریک شدن... آری، آنها سهم کوچک خوشبختی خود را به یک آرمان جمعی هدیه کردند؛ آرمانی که پاس داشتن آن وظیفه همه ماست. در وصیت‌نامۀ رفیق عزت طباییان آمده: "... زندگی زیبا و دوست داشتنی است. من هم مثل بقیه، زندگی را دوست داشتم. ولی زمانی فرا می‌رسد كه دیگر بایستی با زندگی وداع كرد. برای من هم آن لحظه فرا رسیده است و از آن استقبال می‌كنم. وصیتی خاص ندارم، ولی می‌خواهم بگویم كه زیبایی‌های زندگی هیچ‌گاه فراموش‌شدنی نیست. كسانی كه زنده هستند سعی كنند از عمر خود حداكثر بهره را بگیرند".

هرکدام از رفقایی که در این سیاهه هستند دنیایی از بالقوه‌گی‌ها، از ممکنات را با خود بردند؛ فقط یک چیز همه این نام‌ها را به هم زنجیر می‌کند و آن اعتقاد لایزال‌شان به آرمان زحمت‌کشان است. این همان حلقه‌های زنجیری‌ست که از دیرباز تا به امروز ادامه دارد. از خلال دو رژیم سفاک سلطنتی و سپس "جمهوری" اسلامی که هر کدام به نحوی به نیازهای خاصِ کارکردیِ سرمایه پاسخ داده و می‌دهند.

این مجموعه را‌ تقدیم می‌کنیم به مادران، پدران و اقوام این جاودانه‌ها که زندگی را با هر آنچه شایستۀ آن است دوست می‌داشتند و زیر شکنجه‌ها تا پای جان مقاومت کردند؛ به خانواده‌هایی که در سرما و گرما با تحمل دشواری‌های بسیار از راه‌های دور و نزدیک برای دیداری هر چند کوتاه از فرزندان دربندشان، پشت درهای بستۀ زندان متحمل توهین و تحقیر شدند؛ به خانواده‌هایی که حتی در آخرین لحظات از دیدار جگرگوشه‌های‌شان محروم مانند؛ به خانواده‌هایی که هرگز حتی محل دفن اعدام شدگان‌شان را نیافتند که شاید مرهمی می‌بود بر زخمی عمیق و ابدی.

جا دارد از رفقایی یاد کنیم که سالیان دراز در دهلیزها، انفرادی‌ها، تابوت‌ها... شکنجه شدند، از هم‌بندیانی که طعم آخرین وداع و بوسه را همواره با خود دارند، از آنانی که با گوش‌جان فریاد مقاومت‌ها را شنیدند و سپس تیر و تک‌تیرها را! رفقایی جان‌بدر برده، با خاطراتی جانکاه.

این مجموعه‌ای که در اختیار شما قرار می‌گیرد، درواقع به تاریخ جنبش انقلابی چپ ایران سپرده می‌شود و همچنین ادای دین و پاسخی‌ست به فریاد‌های به‌خون آغشتۀ رفقایی که از درون شکنجه‌گاه‌ها و میدان‌های اعدام قاطعانه و سربلند، گفتند "نه!"، آنانی که پذیرای مرگ شدند به‌هیچ هراسی و هم‌زمان سرشار از عشق و امید به آرمان‌شان بودند، امید به زندگی و ساختن آینده‌ای بهتر!

باشد که هر بار این کتاب را ورق می‌زنیم، یا دست‌در‌دست رفیقی قدیمی خاطره‌ای را مرور و یادی را زنده می‌کنیم، تعهد خود به آرمان این شهدای اخیر و اهداف مبارزه‌ای که پیش می‌بردند را نیز زنده کنیم.

در پایان متذکر شویم: همان گونه که در مقدمه‌ی کتاب ذکر کرده‌ایم، امیدوارم در آینده اطلاعات تکمیلی بیشتری در باره‌ی این رفقا به دست بیاوریم تا در شکل دیجیتالی کتاب آن را درج کنیم. به امید این که دیگر به تعداد این رفقای شهید افزوده نشود.

با تشکر از شما

جمع اندیشه و پیکار

30-09-2023

Torab-Biography-jeld.jpg

تراب حق‌شناس

از فیضیه تا پیکار...
خاطرات و نوشته‌ها

 چاپ اول: مارس ۲۰۲۰ = اسفند ماه ۱۳۹۸
نشر اینترنتی: سپتامبر ۲۰۲۱ = شهریور ماه ۱۴۰۰

 فرمات پی دی اف برای مطالعه روی کامپیوتر یا با برنامه‌های کتاب خوانی 

(Apple Book و  Kindly)

(اندازه فایل:  ۱۰  مگابایت)

 برای چاپ
(اندازه فایل   ۳۸/۱ مگابایت)

با فرمات پی دی اف 

(اندازه فایل  ۲۶/۱   مگابایت)

  با فرمات جی‌پگ

(اندازه فایل ۶۶۳ کیلو بایت)

برای تهیه کتاب می‌توانید‌ از طریق سایت اندیشه و پیکار و یا سایت کتاب فروشی ناکجا در پاریس اقدام کنید.

آدرس سایت اندیشه و پیکار: http://peykar.org/tous.html

Frankfurter Sparkasse 1822 نام بانک 

50050201 کد بانک

DE92 5005 0201 0323 8131 00 IBAN

آدرس کتاب‌فروشی ناکجا در پاریس:

https://www.naakojaaketab.com/product-page/torabhagh

11 Rue Edmond Roger, 75015 Paris

Métro : Commerce ou Charles Michel
Tel : 01.72.40.84.40, 01.45.74.99.86

 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

file8.jpgشرح‌حال مجموعه‌ای از شهدای سازمان پیکار

و رفقایی که به کومله پیوستند


همانطور که در مقدمۀ بخش اول شرح‌حال شهدای سازمان پیکار آمده است، با تقاضا از خانواده‌ها و رفقا، تلاش ما این است که تا حد ممکن اطلاعات موثقی از رفقای شهیدمان در مجموعه‌ای منسجم به‌صورت یک کتاب ارائه دهیم.

   
   
WQKJLQEHW QWHJ

تجربهء‭ ‬فعاليت‭ ‬سياسی‭ ‬در‭ ‬تشكل‭ ‬دانشجويان‭ ‬مبارز

عباس زرندی

 

دفترهای‭ ‬زندان

یاداداشت‌ها و تأملات در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران

محمد تقی شهرام

daftarhaye-zendan-taghi-shahram.jpg

چهل‭ ‬مقاله‭ ‬از‭ ‬يهودی‭ ‬تباران‭ ‬ضداستعمار‭ ‬فلسطين‭ ‬با‭ ‬صدها‭ ‬امضاء

به‭ ‬اهتمام‭ ‬تراب‭ ‬حق‭ ‬شناس‭ ‬و‭ ‬حبيب‭ ‬ساعی

chehl-maghaleh-az-yahuditabaran.jpg

‬آتش‭ ‬و‭ ‬كلام

تاريخچه‌ای‭ ‬از‭ ‬ارتش‭ ‬زاپاتيستی‭ ‬آزاديبخش‭ ‬ملی

‬گلوريا‭ ‬مونيوز

ترجمه بهرام قدیمی

atash-va-kalam.jpg

وضعيت‭ ‬زن‭ ‬در‭ ‬سنت‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬تحول‭ ‬اسلام

منصور‭ ‬فهمی‭ ‬با‭ ‬مقدمه‭ ‬محمد‭ ‬حربی

ترجمه تراب‭ ‬حق‌شناس‭ ‬و‭ ‬حبيب‭ ‬ساعی

Vaziyate-Zan.dar-Sonnat-va-tahavol.jpg

‬كارل‭ ‬ماركس‭ ‬و‭ ‬بازگشت‭ ‬او،‭ ‬نمايشنامه‭ ‬تاريخی‭ ‬در‭ ‬يك‭ ‬پرده

‬هوارد‭ ‬زين

ترجمه تراب‭ ‬حق‌شناس‭ ‬و‭ ‬حبيب‭ ‬ساعی

Karl-Marx-va-Bazgashte-u.jpg

حكايت‌های‭ ‬آنتونيوی‭ ‬پير

معاون‌فرماندهِ‭ ‬شورشی‭ ‬ماركوس

ترجمه بهرام قدیمی

Hekayathaye-Antonioye-Pir.jpg

‬شكوه‭ ‬انتفاضه‭ ‬و‭ ‬تنهایی‭ ‬يك‭ ‬ملت:‭ ‬۲۰‭ ‬مقاله‭ ‬در‭ ‬حمايت‭ ‬از‭ ‬آرمان‭ ‬فلسطين‭ ‬نوشتهء‭ ‬استادان‭ ‬و‭ ‬روشنفكران‭ ‬فرانسوی

گزينش‭ ‬و‭ ‬ويراستاری:‭ ‬تراب‭ ‬حق‭ ‬شناس‭ ‬و‭ ‬حبيب‭ ‬ساعی

Shokuhe-ENtefazeh.jpg

نبردى‭ ‬نابرابر،‭ ‬خاطرات‭ ‬۷‭ ‬سال‭ ‬زندان

نيما‭ ‬پرورش‭

Nabardi-Nabarabar.jpg

سلمان‭ ‬رشدى‭ ‬و‭ ‬حقيقت‭ ‬در‭ ‬ادبيات

‬صادق‭ ‬جلال‭ ‬العظم

ترجمه تراب حق‌شناس

Salman-Roshdi.jpg

كنگرهء‭ ‬بين‭ ‬المللى‭ ‬ماركس:‭ ‬

ماركسيسم‭ ‬پس‭ ‬از‭ ‬صد‭ ‬سال، ‬كارنامه‭ ‬انتقادى‭ ‬و‭ ‬دورنماى‭ ‬آينده

به‭ ‬اهتمام‭ ‬و‭ ‬ويراستارى‭ ‬تراب‭ ‬حق‭ ‬شناس‭ ‬و‭ ‬حبيب‭ ‬ساعى

congreye-beynolmelaliye-marx-1.jpg

Aufzeichnungen‭ ‬aus‭ ‬dem‭ ‬Gefängnis

‭ ‬Mohsen‭ ‬Fasel

يادداشت‭ ‬هاى‭ ‬زندان

محسن فاضل

Aufzeichnungen-aus-dem-Gefängnis.jpg

‬فلسفه‭ ‬و‭ ‬ماركسيسم

لوئی آلتوسر

ترجمه ‬ناصر‭ ‬اعتمادى

Falsafeh-va-Marxisem.jpg

گزارش سفری به السالوادور

‬دلها‭ ‬و‭ ‬دست‭ ‬ها‭ ‬در‭ ‬جنگ‭ ‬و‭ ‬در‭ ‬صلح

با پیشگفتاری از تراب حق‌شناس

رسول رحیم‌زاده

Delha-va-Dastha-dar-Jang.jpg

گاهنامهء‭ ‬انديشه‭ ‬و‭ ‬پيكار

چهار شماره

Andeesheh-Va-Peykar-1.jpg

بازنده،

داستان‭ ‬دستگيرى،‭ ‬شكنجه‭ ‬و‭ ‬تسليم‭ ‬قاسم‭ ‬عابدينى

bazandeh.jpg

‬از‭ ‬بن‭ ‬بست‭ ‬آقاى‭ ‬رجوى‭ ‬تا‭ ‬فداكارى‭ ‬آقاى‭ ‬ابريشمچى

پوران‭ ‬بازرگان‭ ‬و‭ ‬تراب‭ ‬حق‌شناس

az-bonbaste-rajavi-ta.jpg

از‭ ‬آرمانى‭ ‬كه‭ ‬مى‭ ‬جوشد:‭ ‬

يادداشت‌هاى‭ ‬زندان‭ ‬محسن‭ ‬فاضل‭ ‬و‭ ‬ليست‭ ‬شهداى‭ ‬سازمان‭ ‬پيكار‭ ‬در‭ ‬راه‭ ‬آزادى‭ ‬طبقهء‭ ‬كارگر‭ ‬

az-armani-ke-mijushad.jpg

رفرم‭ ‬يا‭ ‬انقلاب؟

ارژنگ‭ ‬رحيم‭ ‬زاده‭

reform-ya-enghelab.jpg

Az-armani-ke-mijushad.jpgاز آرمانی که می‌جوشد…

 

*  دو مقاله آموزنده از لنین

*  یادداشت‌های روزانه زندان

*  واپسین پیام‌های پیکارگران شهید

*  اسامی و عکس‌های شهدای سازمان پیکار

*  همراه با طرح‌هائی بیانگر آرمان‌ها…

تقدیم:

- به پیکارجویان خستگی‌ناپذیر راه انقلاب و سوسیالیسم

- به رفقای اسیر در سیاه‌چال‌های زندان

- و به خانواده‌های شهدا و زندانیان که آرمان عزیزان خود را پاس می‌دارند.

 

شهریور  ۱۳۶۳

Little_fish-cover_bilingual-teliko.jpg

منتشر شد:

به یاد صمد و به مناسبت سالروز تولد او...

ماهی سیاه کوچولو

اثر صمد بهرنگی

انتشارات یونانی کورسال در همکاری با  اندیشه و پیکار برای نخستین بار کتاب ماهی سیاه کوچولو را به صورت دو زبانه ( فارسی و یونانی) منتشر کرده‌اند.

Taghi-Shahram-Mosahebeh-Jeld-.jpg

منتشر شد:

فرار از زندان، اوضاع سیاسی ایران و مبارزﮤ مسلحانه

مصاحبه با محمدتقی شهرام

(۱۳۵۳)
* * * * * * * * *
در این مصاحبه منتشر نشده که در نیمه دوم سال ۱۳۵۳ انجام گرفته است، محمد‌تقی شهرام جزئیات فرار از زندان ساری را شرح می‌دهد، به اوضاع سیاسی و اقتصادی ایران می‌پردازد و دلایل نگاه سازمان مجاهدین را در ارتباط با مبارزه مسلحانه توضیح می‌دهد.
ا. و پ.
* * * * *
قطع جیبی ، ۱۶۰ صفحه، ۵ یورو

برای دریافت فایل کتاب با فرمات پی دی اف با حجم ۱/۲ مگابایت روی جلد کتاب کلیک کنید!

سفارش کتاب:

http://peykar.org/tous.html

Che-Guevara-2015.jpg

به مناسبت ۹ اکتبر، سالروز شهادت او در بولیوی

چهل و هشت سال پس از چه گوارا
از او و در باره او

۱۳۰ صفحه، ۵ یورو

* * * * * * * * *
مطالب کتاب گویاست. وضعیت تاریخی آن سال‪‌‬ها را که توده‪‌‬ها در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین و نیز  سراسر جهان ”به عرش هجوم می‪‌‬بردند“ و آرزوهای بزرگ در سر می‪‌‬پروراندند و برای تحقق آن به  جان می‪‌‬کوشیدند، با وضعیت امروز که پرچم تسلیم در بسیاری از نقاط  جهان در برابر سرمایه‪‌‬داری و استعمار و امپریالیسم و صهیونیسم در اهتزاز است می‪‌‬توان فهمید و مقایسه کرد. مبارزه طبقاتی پیش می‪‌‬رود و دنیا بدین حال نمی ماند.
ت. ح.
برای دریافت فایل کتاب با فرمات پی دی اف با حجم ۱/۴ مگابایت روی جلد کتاب کلیک کنید!

حق تن‌آسایی

پل لافارگ

ترجمه بهروز صفدری
 

 

 همزمان با ۸ مارس، روز جهانی زنalt

منتشر شد:

۲۷۰ صفحه، ۱۰ یورو

در ادامه همکاری ما با ظفاری‌ها غیر از اداره رادیو به فارسی که عمدتا مسایل افشاگرانه

از سرزمین مقدس تا مام وطن  

زیر مجموعه ها